Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nden heykel tasarım yarışması

Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nden heykel tasarım yarışması

Resmi Gazete’de yer edinen ilana gore, Kültür ve Gezim Bakanlığı İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Döner Ana para İşletme Müdürlüğünce düzenlenen heykel yarışması, görsel ve algısal, kavramsal sanat değerleri, yapının iç yada dış mekanları ile kentsel mekanların mimari ve peyzaj değerleriyle bütünleşebilen, her türlü teknik ve teknolojik uygulamalarıyla fotoğraf, heykel, seramik, örneksiz baskı, vitray, mozaik ve su, ışık, ses efektleri ve benzeri yöntemlerle elde edilmiş eserleri mevzu alacak.

Yarışma sonucunda kazanan tasarım, idarece uygun görülmesi halinde uygulanarak, İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi ile Mete Caddesi’nin kesişiminde bulunan alana konumlandırılacak.

AA’nın haberine gore; yarışmaya katılan tasarımlar, İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinin zamanı, kültürel ve mimari dokusunu öne çıkarmaya yönelik, belirtilen alana uygun olarak ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

Yaratı, İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi cephesinin kalıcı bir parçası haline geleceğinden mekansal bütünlüğe, merkezin meydanla iletişimine katkıda bulunacak şekilde kimliğine ve yerleştirileceği alanın koordinatlarına uygun olacak.

Ek olarak yapıt arkasında yer edinen ağaca zarar vermeyecek ve ağaçla uyum içinde olacak şekilde, yakın çevre ile uyum içinde ve Bölme Meydanı’ndan algılanacak şekilde tasarlanacak.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

Yarışmaya, son müracaat günü itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hepimiz katılabilecek. Yarışmaya, bireysel yada ekip olarak katılımlar kabul edilecek. Ekip olarak katılımlarda ortakların her biri idareye karşı müştereken ve müteselsilen görevli tutulacak.

Yarışma şartnamesi “www.akmistanbul.gov.tr” web sitesinde yer alacak. Sadece yarışmaya katılacakların yarışma şartnameleri ve eklerini satın almaları mecburi olacak.

Yarışmanın birincilik ödülü 150 bin lira, ikincilik ödülü 100 bin lira, üçüncülük ödülü 50 bin lira olarak belirlendi. Ek olarak belirlenecek 3 eş kıymet esere de 20’şer bin lira mansiyon ödülü verilecek.

Satın almalar için jüri emrine 120 bin lira da tahsis edildi. Jüri satın almaları eşit olarak, dilediği sayıda yapıta dağıtmakta yada satın alma bedelini kullanmamakta özgür olacak.

Bugünden itibaren kabul edilmeye başlanacak tasarımların son teslim zamanı ise 25 Temmuz 2022 olarak tespit edildi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.