‘Aynı Güneşin Altında’ İskandinav ezgileri

İskandinav müziğinin prestijli adları CSO Ada Ankara’da buluşuyor. Norveçli Şef Ragnar Rasmussen yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu, İskandinav bestecilerin eserlerinden oluşan programla şimal ezgilerini Ankara’ya taşıyor.

Ragnar Rasmussen

Ragnar Rasmussen

2019 senesinde konuk şef olarak katılmış olduğu Walter Strauss Masterclass’ın arkasından ikinci kez Türkiye’de konser verecek olan Ragnar Rasmussen, piyano klavyesinin yepyeni bir versiyonu olan “Seaboard”la da konsere yeni bir boyut katıyor. Rasmussen, tasarım olarak dalgaya benzerliğinden dolayı “Seaboard” olarak adlandırılan, “tuşların dalgası” enstrümanını çalarken elektronik müzik ve koro müziği içinde uyumlu bir köprü kuracak.

Henning Sommerro

Henning Sommerro

Konserde, şef Ragnar Rasmussen ve Devlet Çoksesli Korosu’na Norveçli müzisyen ve besteci Henning Sommerro besteleri, vokal ve akordeon performansıyla birlikte rol alıyor. Devlet Çoksesli Korosunun sipariş eseri olan ve prömiyeri 2019’da Rasmussen’in yönettiği konserde gerçekleşen, Mevlana’nın “Bu Irmak” şiiri üstüne Sommerro tarafınca bestelenmiş “This River” eseri de konser programında yer ediniyor. Değişik topraklardan gelen aynı güneşin altındaki insanoğlu, Mevlana’nın “Hadi ben bensiz geleyim, sen sensiz gel” sözlerine ses veriyor.

Ek olarak Henning Sommerro’nun Norveç folklorunu yansıtan eserleri ve Türkiye için hususi bestelediği eserler konser programında yer ediniyor.
Piyano klavyesinin yepyeni bir versiyonu olan ve tasarım olarak dalgaya benzediğinden dolayı “seaboard” olarak adlandırılan enstrümanı, Ankaralı müzikseverler, Rasmussen’in usta ellerinden duyacak. Rasmussen’in icrası esnasında elektronik müzik ve koro müziği içinde uyumlu bir köprü kurulacak.
16 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek Aynı Güneşin Altında konserinin biletlerine biletinial.com adresinden yada SanatCepte uygulamasından ulaşılabiliyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.