Cazın efsaneleşmiş sesi Dianne Reeves İstanbul’a geliyor

29. İstanbul Caz Festivali, bu yıl de dopdolu bir programla 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri içinde 200’ü aşkın yerli yabancı sanatçıyı ağırlayacak. İstanbul’un en güzel açık hava mekânlarında 13 gün sürecek festivalde efsaneleşmiş adlar sahne alacak. Efsaneleşmiş adlar içinde caz tarihinin olmasıyla birlikte müzik tarihinin de en büyük seslerinden olan Dianne Reeves de içeriyor.
Beş Grammy ödüllü Dianne Reeves, müzik tarihinin emsalsiz en büyük vokallerinden biri. Caz vokaline bir opera sanatçısıymışçasına yaklaşan Reeves, teknikle duyguyu çok büyük bir dengede tutuyor.

Çoğunlukla efsaneleşmiş Sarah Vaughan ile karşılaştırılan sanatçı, kuvvetli vokalini Daniel Barenboim şefliğinde gerçekleştirdiği Şikago Senfoni Orkestrası konseriyle de kanıtladı. Gregory Porter, Robert Glasper, Lalah Hathaway ve Esperanza Spalding şeklinde genç nesil caz müzisyenlerle kaydettiği son stüdyo albümü Beautiful Life ile 2015’te En İyi Caz Vokal Performansı Grammy’sini kazanan Reeves’in Berklee College of Music ve Juilliard School’dan fahri doktora unvanı da bulunuyor. Dünya cazının efsaneleşmiş adı ve seçkin vokali İKSV’nin 50, İstanbul Caz Festivali’nin 29’uncu senesinde, 5 Temmuz Salı günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yankılanacak. Dianne Reeves’den ilkin ise klasik cazdan çağdaşa kadar geniş bir yelpazede üretim icra eden besteci, piyanist Ercüment Orkut üçlüsüyle seyircileri karşılayacak.

Festival seyircisi konserde bir sürpriz de bekliyor, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici, Dianne Reeves’in konserine konuk oluyor. Daha ilkin İstanbul Caz Festivali’nin mahalli ortaklığı ile 2013 senesinde International Jazz Day/Internasyonal Caz Günü kapsamında Aya Sofya’da gerçekleşen konserde aynı sahneyi paylaşan ikili, 9 yıl sonrasında 29. İstanbul Caz Festivali sahnesinde tekrardan bir araya geliyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.