‘Ceviz Ağacı’nın galası yapılmış oldu | Kültür-Sanat Haberleri

Faysal Soysal’ın uzun metrajlı ikinci filmi ‘Ceviz Ağacı’nın galası, Atlas 1948 Sineması’nda yapılmış oldu. Izlenme öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Soysal, hazırlıkları 2015’te süregelen filmin çekimlerinin ise 2018’de Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştiğini söylemiş oldu.

Faysal Soysal, filmin festival sürecinin 2020’de başladığına işaret ederek, internasyonal prömiyerin Moskova Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerinin ise İstanbul Film Festivali’nde yapıldığını aktardı.

Dram türündeki yapımın, internasyonal festivallerden değişik dallarda ödülle döndüğünü özetleyen Faysal Soysal, “Festival yolculuğu devam ediyor. Bu ay içinde de Buenos Aires Internasyonal Bağımsız Beyaz perde Festivali’ne seçildi. Orada gösterilecek. Ay sonunda da Internasyonal Nepal Film Festivali’nde yarışacak. Minik minik başka festivaller de var. Onlara da katılmaya devam ediyoruz” dedi.

Faysal Toplumsal, edebiyat ve beyaz perde alanındaki yazarların ve sanatçıların, çağdaş dönemde içerik üretme mevzusunda bir kriz yaşadığını savunarak, şunları kaydetti: Bir ihtimal bunun bir sebebi, yaşadığımız toplumsal vakalar, bunlara karşı kayıtsız kalamayışımız ve bir şey yapamıyor oluşumuz, gittikçe, bizi birazcık daha bunaltan ve ümitsizliğe sürükleyen meselelerin var oluşu. Bu sebeple Ceviz Ağacı aslen hem geçmişten gelen yüklerimizi hem de çağdaş dönemde yaşadığımız toplumsal sorumlulukları ve hem de ses çıkaramadığımız, itiraz geliştiremediğimiz sertlik ve çaresizliğimizin yansımasını sembolize ediyor. Filmdeki ‘Yaşamsal’ karakteri de bunu tekrardan diriltmeye çalışıyor. Bu nedenlerle bu şekilde bir öykü gelişti. Filmin kenarında, hanıma sertlik vakalarına, darbe travmasına daha hususi bir perspektiften bakıldı. Bugüne dek darbe filmlerinde daha oldukça mağdur olan, ezilen, işkence gören insanların dünyaları ele alındı. Fakat ben birazcık daha içeriden, bu işlere şahit olan bir gardiyanın tarafında ne olmuş, bunun dikkate alınması gerektiği yönüyle baktım.

Filmin başrol oyuncularından Sezin Akbaşoğulları da senaryoyu oldukça beğendiğini dile getirerek, “Oldukça iyi çalışılmış bir senaryoydu. Serdar Orçin’in oynuyor olması beni oldukça ikna etti. Şu sebeple filmdeki o karakteri kimin oynayacağı, yorumlayacağı oldukça önemliydi. Üzerine bir de Göynük’te çekiliyor olması da oldukça hoştu. Orayı da görmek, bir film çekmiş olmak güzel bir maceraydı” ifadelerini kullandı.

Filmimizde ‘Yaşamsal’ karakterini canlandıran Serdar Orçin, “Yaşamsal için kendini var etme çabası içinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Filmimizde acı bir hikayeden bahsediyor şeklinde olsak da sonunun gene iyi bittiğini düşünüyorum, acılarla yüzleşmeyi başarabildiği için. O anlamda her insanın kendisinden ilişik bir şeylerin bulabileceği, yazınsal olarak oldukça kuvvetli bir senaryo” diye konuştu.

Galaya konuk olan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise filmin temelde bir kadının hikâyesinden öte, aileyi mevzu edindiğine işaret ederek, “İnancımız şu ki hanım var ise insanlık var. Hanıma şiddetin olmadığı, kadının hakir görülmediği, haklarının verildiği bir dünya hepimizin özlemi. Filmimizde alın teri döken herkesi kutlama ediyorum. Faysal Bey’i ek olarak kutlama ediyorum. Bir yönetmen olarak Türk sinemasına kıymet katan bir anlayışla filmler çeviriyor” dedi.

Türkiye – İran ortak yapımı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Faysal Toplumsal üstlendi. TRT’nin de destek verdiği yapımın oyuncu kadrosunda, Kübra Kip, Ali Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Rıza Akın da yer aldı.

Filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaparken, post prodüksiyonda İranlı sanatçılar vazife aldı. Kurgusunu Mostafa Khergepoosh’un üstlendiği filmin mevzusu özetlemek gerekirse şöyleki; birçok açıdan silik ve eylemsiz bir karaktere haiz edebiyat öğretmeni Yaşamsal, karısı tarafınca hor görülüp terkedilir. Bir süre sonrasında ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir bayan cesedi bulunur. Yaşamsal cesedin karısına ilişik bulunduğunu iddia edip başkasının işlediği cinayeti üstlenir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.