Filmdeki harita krize niçin oldu

Gösterimden kaldırıldı

Filipinler Haber Ajansının Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya dayandırdığı haberine gore, Hollywood filmi ‘Uncharted’daki bir sahnede, Çin‘in, Cenup Çin Denizi’nin yüzde 80’inde hak iddia etmiş olduğu anlamına gelen ve ‘dokuz kesik çizgi (nine-dash line)’ olarak adlandırdığı haritanın yer almış olduğu açıklandı.

Ruben Fleischer'ın yönettiği filmde başrolleri Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas,  Sophia Taylor Ali ve Tati Gabrielle paylaşıyor.

Ruben Fleischer’ın yönettiği filmimizde başrolleri Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophia Taylor Ali ve Tati Gabrielle paylaşıyor.

Açıklamada, söz mevzusu sahne sebebiyle Film ve Tv Değerlendirme Kuruluna (MTRCB) başvurulduğu ifade edildi. Başvuruya ilişkin olarak, harita görüntüsünün ulusal çıkarlara ters düşmüş olduğu kaydedilen açıklamada, MTRCB’den ‘Uncharted’ın tekrardan değerlendirilip gösterimden kaldırılmasının talep edilmiş olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Internasyonal Tahkim Mahkemesinin 2016’daki sonucuna atıfta bulunularak Çin’in, Cenup Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığı açıklandı. Çin’in ‘dokuz kesik çizgi’nin içinde kalan sularda hiçbir vakit zamanı hakları olmadığı vurgulanan açıklamada, MTRCB’nin başvuruyla ilgili yanıtına da yer verildi.

Yanıta gore, Columbia Pictures stüdyolarına söz mevzusu görüntüler çıkarılmadığı sürece filmin gösterimden kaldırılması talimatı verildi. MTRCB’nin yanıtında, Columbia’nın talimata uyarak filmi Filipinler’deki sinemalardan kaldırdığı bilgisi verildi. Vietnam’da da söz mevzusu sahne sebebiyle mart ayında ‘Uncharted’ın gösterime girmemesine karar verilmişti.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ANLAŞMAZLIĞI NEDİR?
Çin, 1947’de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Cenup Çin Denizi’nin yüzde 80’i üstünde hak iddiasında bulunurken, yeraltı kaynakları açısından varlıklı bölgede başta Filipinler olmak suretiyle aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da bulunmuş olduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Çin, ‘dokuz kesik çizgi (nine-dash line)’ olarak adlandırdığı haritayı, 7 Mayıs 2009’da Birleşmiş Milletlere sunmuştu. Pekin yönetiminin, Cenup Çin Denizi’ndeki egemenlik iddiasına dayanarak adalara üsler inşa etmesine, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor. Internasyonal kamuoyunda ‘Paracel’ ve ‘Spratly’ olarak malum takımadalar, Vietnam tarafınca ‘Hoang Sa’ ve ‘Truong Sa’, Çin tarafınca ise ‘Şişa’ ve ‘Nanşa’ olarak adlandırılıyor.

Internasyonal Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla Çin’in, Cenup Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.