‘Gül Baba Senfonik Şiiri’ dinliyeciyle buluştu

Türk ve Macar toplumları içinde bir köprü oluşturmak, iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, gezinsel ilişki ve faaliyetleri çoğaltmak amacıyla kurulan Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı, ilk kez hususi bir senfonik şiirle seyirci karşısına çıktı.

İlyas Mirzayev tarafından bestelenen “Gül Baba Senfonik Şiiri”nin sergilendiği konserde, Macaristan'dan konuk olarak ünlü orkestra şefi Heja Domonkos ve piyanist Jozsef Balog yer aldı.

İlyas Mirzayev tarafınca bestelenen “Gül Baba Senfonik Şiiri”nin sergilendiği konserde, Macaristan’dan konuk olarak meşhur orkestra şefi Heja Domonkos ve piyanist Jozsef Balog yer aldı.

Gül Baba Mirasını Koruma Vakfı, Türkiye ve Macaristan’ın en kalıcı simgelerinden olan Gül Baba Türbesi’ni; yaşayan bir kültür-sanat mekanı haline getirerek iki milletin geçmişine, kültürüne ve toplumsal yaşamına katkıda bulunma misyonunu sahipleniyor. Bu amaçla, dünyanın en eski orkestraları içinde yer edinen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası vesilesiyle ilk kez seyirciyle buluşarak dünya prömiyeri gerçekleştirildi. “Gül Baba Senfonik Şiiri’’ konseriyle Türkiye’deki faaliyetlerin ilk adımı atıldı. İlerleyen dönemlerde devam edilecek kültürel, sanat içerikli ve bilimsel niteliği olan etkinliklerle iki ülke içinde mevcud bağın daha da derinleştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması hedefleniyor. 1 Nisan’da Türkiye’de seyirci karşısına çıkan “Gül Baba Senfonik Şiiri” yakında ise Macaristan’da sahne alacak. Ek olarak, dünyada tanınmış şefler ve orkestralarla buluşacak.

Bu hususi etkinlikle ilgili konuşan Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Adnan Polat, “Türkiye ve Macaristan, kökleri uzun yıllara dayanan, ortak geçmişleri ve kültürleriyle yüzyıllar süresince birbirinden asla kopmayan iki dost ülke. Ekonomik, siyasal, ticari, gezinsel ve sosyo kültürel ilişkilerini uzun senelerdir sürdüren her iki ülkede de ortak bağların getirmiş olduğu köklü zamanı yansıtan eserlerin izlerine rastlamak mümkün. Gül Baba’nın mirası ve bu zamana kadarki en kapsamlı yenileme çalışmasıyla oluşturulan Gül Baba Türbesi ise, Türkiye ve Macaristan arasındaki dostluğu, bununla birlikte kültürel ve ticari işbirliğini destekleyen en mühim unsurlar. “Gül Baba Senfonik Şiiri”yle bu işbirliğini taçlandırarak, başta Türkiye ve Macaristan olmak suretiyle dünya genelinde tanınmış şef ve orkestralar vesilesiyle bu içsel mirasın daha oldukça insana ulaşmasını sağlamak ve bu anlamlı kültürel bağları daha da güçlendirmek istiyoruz.” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.