‘Hayalimdeki Şapka Atölyesi’ Arter’de | Kültür-Sanat Haberleri

Her yaştan katılımcının yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı’nın sergiler çevresinde şekillenen etkinlikleri, hem çevrimiçi hem de fizyolojik ortamda düzenleniyor. Ziyaretçilerini lüzumlu sıhhat önlemleriyle ağırlayan Arter’de, erişkin katılımcılar için sanatçı Güneş Terkol yürütücülüğünde düzenlenen Perşembe Atölyeleri de tekrardan başlıyor. Eserler üstüne bir sohbetle süregelen imalathane emekleri, çeşitli üretim şekilleri ve malzemelerin sunmuş olduğu imkânların araştırılmasıyla devam ediyor.

14 Nisan 2022 Perşembe günü saat 14:00’te Arter’de gerçekleşecek “Hayalimdeki Şapka Atölyesi”nin içinde ne olduğu, Anni Rapinoja’nın OyunBu sergisi kapsamında sergilenen Kadın Yeryüzü’nün Şapkası başlıklı kitabından yola çıkıyor. Ana malzemesi kamış olan bu şapkayı merkezine alan imalathane emek harcaması, insan ile tabiat arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Imalathane kapsamında, Arter’de devam eden OyunBu sergisini gezen ve kent hayatında tabiat farkındalığı üstüne söyleşi eden katılımcılar, arkasından kendi şapkalarını tasarlayacaklar.

28 Nisan 2022 Perşembe günü 14:00’te Arter’de gerçekleşecek “Emsalsiz Baskı Atölyesi”nin içinde ne olduğu ise Karl Horst Hödicke’nin OyunBu sergisi kapsamında sergilenen Fil Nerede başlıklı kitabından yola çıkıyor. Hödicke’nin izleyiciyi resimde gizlenen figürleri ve nesneleri bulmaya çağrı eden yapıtından esinlenen imalathane kapsamında OyunBu sergisini gezen katılımcılar, arkasından linol baskı emek harcaması gerçekleştirecekler. Baskı kalıplarını hazırlarken resimlerde gizlenen figürleri ve nesneleri hayal ederek tekrardan üretecekler.

Katılımın kontenjanla sınırı olan olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan yada biletler@arter.org.tr adresi üstünden rezervasyon yaptırılabilir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.