İstanbul’un mahalleleri Bienal’i ağırlayacak | Kültür-Sanat Haberleri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca, 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Tüm ortaklık’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül–20 Kasım 2022 tarihleri ​​içinde gerçekleştirilecek.

Bienal bu yıl, geleneksel sanat mekânlarının dışına çıkarak kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve hususi bir radyo istasyonunun da aralarında olduğu onlarca değişik mekâna yayılacak. Zamanı semtlerdeki müzelerin yanı sıra, bir hat ve cilt atölyesi, on beşinci yüzyıldan kalan bir hamam, yirmi yılı aşkın süredir kullanılmayan bir Rum okulu, göçmen sanatçılar tarafınca kurulan bir sanat alanı da bienal mekânları içinde yer alacak.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünü üstlendiği ve pandemi sebebiyle bir yıl ertelenen 17. İstanbul Bienali, ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından önceki edisyonlardan farklılaşıyor. Tüm dünyayı tesiri altına alan salgın koşulları altında düzenlenen bu bienalin her anlamda geçmişten gelen kalıpların ötesine geçmesi icap ettiğini düşünen küratörler, sergi için bir tema ya da başlık seçmek yerine uzun soluklu bir dönüşüm ve tekrardan yaratım sürecine odaklandı. Bienal, değişik coğrafyalarda ve disiplinlerde emekler yürüten kişileri bir araya getirerek aralarındaki etkileşimi besleyen, güçlendiren bir buluşma noktası olacak.

Bienal sergileri Beyoğlu, Kadıköy ve Fatih’te yer alacak

 Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

17. İstanbul Bienali’nin sergileri İstanbul’un üç değişik semtinde yoğunlaşacak.
Beyoğlu’ndaki bienal mekânları içinde daha ilkin serginin üç edisyonuna ev sahipliği icra eden Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, internasyonal performans sanatı platformu Performistanbul’un Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA) ve İstanbul’daki en eski Rum okullarından, 1999’dan bu yana kapalı olan Merkez Rum Kız Lisesi yer alacak.

Müze Gazhane

Müze Gazhane

Kadıköy’deki bienal mekânları içinde sanayi mirasının kültür-sanat ekseninde etken bir kamusal alana dönüştüğü Müze Gazhane ve harp koşullarından dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli sanatçıların kurduğu bağımsız bir sanat alanı olan arthereistanbul bulunacak.

 Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Ufak Mustafa Paşa Hamamı

Bienal ziyaretçilerini bekleyecek semtler içinde Fatih de bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen hattat ve cilt sanatçılarından Prof. Güvenilir Barın’ın 1987’ye kadar imalathane olarak kullandığı, iki yıl ilkin bağımsız sanat alanı olarak tekrardan oluşturulan Barın Han ile İstanbul’un en eski hamamlarından Ufak Mustafa Paşa Hamamı bienalin zamanı yarımadadaki ev sahipleri olacak.

Merkez Rum Kız Lisesi (Beyoğlu)

Merkez Rum Kız Lisesi (Beyoğlu)

17. İstanbul Bienali projelerinin bir kısmına web üstünden de erişilebilecek. 2021’de Açık Radyo vasıtasıyla bienal katılımcılarını ağırlayan Radyo Bienal’in İngilizce yayınları bir podcast serisi olarak tüm dünyaya ulaşacak.
Sergi süresince devam edecek 17. İstanbul Bienali film programının ilk kısmı, 41. İstanbul Film Festivali kapsamında 8-17 Nisan tarihleri içinde seyirciyle buluşacak.

“Sanat, toplumsal söylemin sözcük dağarcığını yenileyerek yeni fikir yolları açma gücüne haiz”

Küratörler Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh yaptıkları ortak açıklamada şu şekilde diyor: “Dünyanın dört bir tarafındaki sanat oluşumları, iyi mi hayatta kalacakları, güncelliklerini iyi mi koruyacakları, kimin için ve hangi amaçlarla etkinlik gösterecekleri benzer biçimde acil ve varoluşsal kaygılarla yüzleşiyor. Sanat, toplumsal söylemin sözcük dağarcığını yenileyerek yeni fikir yolları açma gücüne haiz. Bu bienalde tek bir vakit ve mekânda büyük temalar çevresinde büyük toplantılar gerçekleştirmeyeceğiz. Bunun yerine, bienal için belirlenen sekiz haftalık resmi süre için, fazlaca sonrasında da devam edebilecek fikirlerin tohumlarının atılmış olduğu büyük bir düşünce dağılımı öngörüyoruz.”
İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer de “Belirsizliklerle dolu bir dünyada bir arada çalıştığımız sanatçıların ve sanat dünyasının önceliklerini ve aciliyetlerini temel alarak çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Son iki yılda karşılaştığımız tüm zorluklara karşın bienal katılımcılarıyla birlikte üretmeye devam ediyoruz.” diyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.