Kezban Arca Batıbeki’den ‘PULP FICTION 3’ sergisi

Kezban Arca Batıbeki’nin yeni sergisi PULP FICTION 3, Cue Art Space organizasyonuyla YapıKredi Bomontiada’da 1.Kat Galeri’de açılıyor. Batıbeki; her sergisinde denemiş olduğu yenilikçi tavrını bu sergisinde de sürdürerek Neonlu işlere ağırlık verirken, yeni jenerasyona göz kırpan NFT çalışmalarıyla da, bir bakıma geçmişin medyumlarıyla günümüz malzemeleri ve olanakları içinde bir köprü oluşturmayı amaçlıyor.

Kezban Arca Batıbeki

Kezban Arca Batıbeki

Sanatçının önceki çalışmalarının çoğunda görülebileceği benzer biçimde ilgiyi talep eden baskın imge ve düşlem dünyasında bulunduğunu hissettiğimiz hanımdır. Fotoğraf sanatında fazlaca uzun süre geçerli sayılan ve hakim idrak “Erkekler eyler, hanımefendiler boy gösterir olarak tanımlanır, şu demek oluyor ki gözetleyen adam, gözetlenen hanımdır. Soyutlanan hanım nesneleşir, görsel bir nesne haline, bir görüntüye dönüşür.”

Kezban Arca Batıbeki, bu algının iç yüzüne işaret eder ve bir halde nesneleştirmenin etkisiz kılınmasına katkıda bulunur bu sebeple bu resimlerde kimliği belirsizleşen figür adamdır. Röntgenci, tehditkâr, nüfuz edici adam, belli belirsiz varlığıyla bir gölge benzer biçimde gezinir. Adam figürlerin baskı ve diktatörlük kurma arzusu tabanca imgesi aracılığı ile açığa çıkar. Bu aynı anda hem güç gösterisinin hem de zaafın fonksiyonudur. Buradaki esas, sanatçının herhangi bir kimliği temsil etmek yerine, onu ustalıkla bir imgede ele geçirmesidir.

Batıbeki’nin derhal her çalışmasında nostalji öğeleri belirgindir. PULP FICTION 3 başlıklı son sergisindeki neonlar benzer biçimde alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları sanatla alakalı üretiminin dokusuna işler. Sanatçının çalışmalarında merkezi bir rol oynayan pop, yapıtların içeriğine sinen düşünsel/eleştirel derinliğin en umulmadık elçisi oluverir. Popüler olan, gündelik olan her şey yalnızca işlevini yerine getiriyorken sıradandır, oysa bir “gösterge” haline geldiği anda basit olmaktan çıkar.

Bu anlamda, Batıbeki’nin çalışmalarının en coşku verici yanı başkalaşımcı oluşlarıdır. Resimlerinden foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine tüm sanatla alakalı üretimlerinde, basit görünen imgeler birer ikona dönüşür. Sanatçının yapıtlarında yer kabul eden her nesne, aslen tarihin mevcut anındaki toplumsal zihniyetin ve kültürel deneyimlerin ortak donanımları olarak başkalaşır, başkalaşım süreçleri basit olana aşkın bir aura kazandırır. Nihai olarak yapıt, seçilen öğelerin gelişigüzel tekrardan düzenlenmesi değil, bir iç görünün ifadesidir.

Cue Art Space organizasyonu, Grohe Türkiye’nin desteğiyle gerçekleşen sergi, 10-31 Mayıs 2022 tarihleri içinde, Pazar ve Pazartesi günleri dahil olmak suretiyle ziyarete açık olacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.