Kütüphaneden en oldukça bu kitap ödünç alınıyor

En oldukça ödünç alınan kitap

Maarif Bakanlığının alt katında 25 Temmuz 1922’de kurulan, aynı senenin 26 Temmuz’unda Maarif Umumi Kütüphanesi adıyla kurumsallaşan kütüphane, 1934’te derleme kütüphanesi oldu.

Ulusal Kütüphane’nin 1983’te yeni binasına taşınmasıyla il halk kütüphanesine dönüştürülen kurum, 1985’te kurucusu Adnan Ötüken’in adını aldı.

Mimar Paul Bonatz tarafınca 1944-1946’da tasarlanıp inşası meydana getirilen, 1979’da 1. aşama kentsel sit alanı olarak tescil edilen binasıyla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran kütüphane, her yaş grubundan binlerce okuyucuyu ağırlıyor.

Türkiye’nin mühim akademisyen ve devlet adamlarının öğrencilik yıllarında koleksiyonlarından yararlandığı kütüphane, bugün de 24 saat açık emek verme salonlarıyla gelecek kuşakların yetişmesine olanak sağlıyor.

100. yılını kutlamaya hazırlanan kütüphane, dijital dönemin gereklerine uygun şekilde kendini geliştirmeye devam ediyor. Okurlar, “self check” bankolarıyla ödünç kitap alma sürecini görevlilere gerek kalmadan yürütebiliyor.

Kütüphanenin, asırlık ağaçlara ev sahipliği meydana getiren bahçesi de kitapseverlere açık havada kitap okuma imkanı veriyor.

“YAŞAYAN KÜTÜPHANE HEDEFİ”

Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Çakmak, AA muhabirine, çağıl kütüphaneciliğe ilk adımın bu kütüphaneyle atıldığını, derleme kütüphanesi olması sonucu koleksiyonunun ortalama bir milyona ulaştığını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne 900 bin eserlik katkı sağladıklarını özetleyen Çakmak, koleksiyon devrinin arkasından 80 bin eserle okurlara hizmet vermeyi sürdürdüklerini dile getirdi.

“Yaşayan kütüphane” hedefiyle çalışmalarını yürüttüklerini özetleyen Çakmak, vatandaşlara kütüphaneye gelme alışkanlığını kazandırmak için oldukça sık etkinlikler düzenlediklerini, atölyeler oluşturduklarını, okuma kulüplerini ağırladıklarını ve “Tarih Ötüken’de” adı altında tarih sohbetleri yaptıklarını belirtti.

Ankara’nın merkez lokasyonlarından birinde bulundukları için her yaş grubundan okuru ağırladıklarını vurgulayan Çakmak, “Hatta değişik milletlerden de okuyucularımız var. Oldukça sayıda 60 yaş üstü okurumuz bulunuyor. Ders çalışmaya gelen gençlerimiz, yüksek lisans, doktora çalışmasını meydana getiren kullanıcılarımız var.” diye konuştu.

EN ÇOK ÖDÜNÇ ALINAN KİTAP SABAHATTİN ALİ’NİN “KÜRK MANTOLU MADONNA”SI

Kütüphanecilik hizmetlerinde kendileriyle beraber birçok gönüllünün de çalıştığını söyleyen Çakmak, gönüllülerin Gençlik ve Spor Bakanlığının “Genç Gönüllüler” platformu vasıtasıyla bu çalışmalara katıldıklarını bildirdi.

Çakmak, aralarında Esenboğa Havalimanı, Ankara Tren Garı ve 2 AVM’nin de bulunmuş olduğu 8 şube kütüphanenin de Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesine bağlı etkinlik gösterdiğini aktardı.

Ankara’nın dezavantajlı bölgelerine de Gezici Kütüphane aracıyla hizmet götürdüklerini ifade eden Çakmak, Kovid-19 salgını dolasıyla ara verdikleri bu hizmete aralık ayında yeniden başladıklarını söyledi.

Kütüphaneden en fazla ödünç alınan kitaplara ilişkin informasyon veren Çakmak, yerli yazarlarda Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”sının, yabancı yazarlarda ise Charles Dickens’in “İki Şehrin Hikayesi”nin ilk sırada yer aldığını kaydetti.

“KİTAP ÇEŞİDİ ÇOK, HER ZAMAN DERS ÇALIŞMAK İÇİN YER BULABİLİYORUM”

Üniversite sınavına hazırlanan Berdan, Mehmet Ali Resulzade Anadolu Lisesi’nden mezun bulunduğunu, ders çalışmak için sık sık Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’ne geldiğini ifade ederek, “Kızılay’da, merkezde olması cazip. Kütüphanesi de geniş. Güvenlik açısından da bir sorun görmediğim için burada çalışıyorum.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk Anadolu Lisesi mezunu Pınar da üniversite imtihanlarına hazırlanmak ve kitap okumak için bu kütüphaneyi tercih ettiğini belirterek, “Kitap çeşidi oldukça, ödünç kitap da alıyorum. Geldiğimde devamlı ders çalışmak için yer bulabiliyorum.” diye konuştu.

Okurlardan Serpil Güler ise öğretmen ve avukat bulunduğunu, kitap okumayı oldukça sevdiğini dile getirerek, “Bilhassa ödünç almayı daha oldukça seviyorum. Bundan dolayı kitap okuduktan sonrasında evde saklamak, kütüphane düzeni oluşturmak oldukça zor. Evlerimiz ufak, artık kütüphanelere büyük yer ayıramıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ankara’ya taşındığı 2013’ten beri Adnan Ötüken’den devamlı ödünç kitap aldığını özetleyen Güler, “15 günlük okuma süremiz var. Bu sürede 3 kitap okuyorum. 2013’ten beri üyeyim ve oldukça sık kullanıyorum.” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.