Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi Yapı Kredi Kültür Sanat’ta

Biriktirdiğimiz ve kıymet verdiğimiz objeler, zevk ve ilgi alanlarımızı, tarihimizi ve var oluşumuzu belirlerken; aile mirasımızın ve hikâyelerimizin anlatılmasına da aracılık ederler. Maddi ve içsel olarak biz için kıymetli olan bu hatıralar, hem de “burada” olduğumuzun da kanıtlarıdır.

Üç nesil sanatçı bir ailenin seneler içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden yola çıkan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi sergisi, bir ailenin olmasıyla birlikte bir şehrin de evveliyatına ışık tutuyor.

Küratörlüğünü Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir Pröhl’ün üstlendiği sergide Hristoff Aile Arşivi’nden derlenen objelere Pera Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Yapı Kredi, Nur ve Selçuk Altun, Ömer M. Koç, Emel ve Bülent Korman ile Ayşegül ve Ömer Özyürek koleksiyonlarından alınan resimler birlikte rol alıyor.

31 Mart – 7 Ağustos 2022 tarihleri içinde Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının ikinci ve üçüncü katlarında ziyaret edilebilecek olan sergide arşiv malzemeleri eşliğinde Hristoff Ailesi’nin hikâyesi ve dostları olan sanatçıların eserleri bulunuyor. Ailenin erken Cumhuriyet yılları sanat ortamıyla bağlarının anlatıldığı bu bölümde Aliye Berger, Ali Sami Boyar, İbrahim Çallı, Hayri Çizel, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Akıllı Faik İzer, Akıllı Kocamemi ve Şerif Renkgörür’ün eserleri görülebilecek. Sonraki bölümde ise Peter Hristoff’un İstanbul’dan esin alarak ürettiği işler var.

Sergi süresince Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki merkezinde ve toplumsal medya platformlarında konuşmalar, söyleşiler, atölyeler, dinletiler, performanslar ile kent turlarını da kapsayan etkinlikler düzenlenecek. Serginin ek olarak Yapı Kredi Yayınları tarafınca hazırlanan Türkçe-İngilizce bir kataloğu da var.

Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi, Raffles İstanbul, Can Carpet, Jotun ve New York School of Visual Arts desteğiyle hazırlandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.