Milyar dolarlık efsaneleşmiş tek kalemde silindi

ABD tarihinin en medyatik ceza davası, 9 Kasım 1994’te başlayıp 3 Ekim 1995’te karara bağlanan O. J. Simpson katliam davasıydı. Davada eski Amerikan futbolu yıldızı ve erkek oyuncu O. J. Simpson, eski eşi Nicole Brown Simpson’ı ve garson Ronald Lyle Goldman’ı öldürmüş olduğu iddiasıyla yargılandı. Canlı olarak TV’de de gösterilen davanın sonucunda Simpson beraat etti.

O. J. Simpson katliam davasından 22 yıl sonrasında bir başka dava canlı olarak yayınlanıyor. Bu davanın sebebi ise Amber Heard’ün 2017’de boşandığı Johnny Depp hakkında bir yazı yayımlaması.

Amber Heard, Aralık 2018’de Washington Post’ta aile içinde fizyolojik sertlik de dâhil olmak suretiyle fena muameleye maruz kalan hanımlarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Depp, yazıda adı geçmemiş olsa da Heard’ün kendisini “ev içi sertlik kurbanlarını temsil eden bir toplumsal figür” olarak tanımlaması üstüne okların üstüne çevrildiğini, bunun sonucunda da kariyer ve saygınlık zedelenmesine uğradığını söylemiş oldu.

Johnny Depp, söz mevzusu yazının kendisine ne seviyede zarar verdiğini ‘Karayip Korsanları’ serisinin altıncı filmiyle örnekledi. Walt Disney Pictures, Amber Heard’ün yazısından sonrasında stüdyonun efsanelerinden Johnny Depp ile çalışmalarının firmanın itibarını zedeleyeceği nedeni öne sürülerek filmi çekmekten vazgeçti. Bunun sonucunda da Depp, 22.5 milyon dolarlık maddi kayba uğradı. O hışımla da Amber Heard’e 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Heard de Depp’in bu hamlesine 100 milyon dolarlık davayla karşılık verdi.

Görülmeye devam eden davada Johnny Depp de Amber Heard de fizyolojik şiddete uğradığını iddia ediyor. Heard, “bana dayak atıyordu” derken Depp, bu iddialara “hayır, aslolan dayak yiyen benim” diyor. Johnny Depp, bu mevzuda şunları söylemiş oldu; “Babam da annemden dayak yiyordu. Ben de aynı duruma fikir evliliğimi sonlandırdım.”

Öykünesi yaşamlara haiz bulunduğunu bildiğimiz iki ünlünün dayak atması yada yemesi organik olarak küresel ölçekte ilgi uyandırdı.
Mahkemenin vereceği karar doğrultusunda taraflardan biri haksız bulunacak, kamuoyunun nezdinde rezil olacak.

Meydana getirilen kamuoyu araştırmalarında önceleri Amber Heard’ün haklı olduğuna yönelik düşünceler daha fazlaydı. Ne var ki haklılık ibresi son günlerde Johnny Depp’e doğru yöneldi. Ankete katılanların % 10’u Amber Heard’e, % 40’ı ise Johnny Depp’e inandığını belirtirken % 50’lik bölümde yer edinen kişiler “Hemen hemen kararsızım” dedi.

Johnny Depp taraftarları, “Ortaya atılan iddialardan dolayı film sözleşmesi feshedildi. Aynı iddialar Amber Heard de ilgilendiriyor. O süre onu da ‘Aquaman 2’nin ekibinden çıkarın. Yoksa filmi izlemeyiz” diyenler bir imza kampanyası başlattı.

Oysa her şey güzel başlamıştı.
Dünyanın en karizmatik ve başarı göstermiş oyuncularından biri olarak kabul edilen, mesleğinin en oldukça kazananları içinde ilk sıralarda yer edinen Johnny Depp ile internasyonal yayım kimliğine haiz bir mecmua tarafınca dünyanın en seksi 13’üncü hanımı seçilen Amber Heard, 2009’da ‘Tutku Günlükleri’ adlı filmin çekimleri esnasında tanıştı.

O sıralarda Fransız oyuncu Vanessa Paradis ile beraber olan Johnny Depp, ‘Tutku Günlükleri’nin öpüşme sahnesinde Amber Heard’den oldukça etkilendi. Depp, 14 senelik sevgilisi Paradis’ten 2012’de ayrılarak Heard ile ilişki yaşamaya başladı. 2014’te nişanlanan Johnny Depp ile Amber Heard, 2015’te Los Angeles’ta evliliğe ilk adımını attı.

Johnny Depp’in en büyük düşsel, midesini birayla doldurup evinin kapısının önünde oturup bir gölü öylece seyreden bir adam olmaktı. Lori Anne Allison ile tanışmasaydı kim bilir o yaşamı yaşayacak, gün gelip dünyanın en oldukça hayrana haiz olan oyuncusu olamayacaktı.

Anası Betty Sue Palmer ile babası John Christopher Depp’in evliliklerinde yaşamış olduğu sorunların gölgesinde büyüyen Johnny Depp, bu yüzden hayata isyan eden bir kişiliğe haiz oldu. Ufak yaşlarda edinmiş olduğu fena alışkanlıklarla yaşamdan intikam alma yoluna giren Depp, annesiyle babasının boşanmasının peşinden da kendince özgürlüğüne kavuştu. 15 yaşlarındayken bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bırakan Johnny Deep, hayalini gerçekleştiremeyince yarın yokmuş şeklinde yaşamaya başladı.

Ruhsal dağınıklıkla geçen 5 senelik süreç, gitarist olarak The Kids adlı gruba katılmasıyla sonlanmış Johnny Deep, umduğundan geç olsa da hayallerini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve huzuru içinde yaşamaya başladı. Grubun basçısı ve vokalistinin kız kardeşi Lori Anne Allison ile 1983’te evlenerek hayatına iyiden iyiye çeki seviye verdi.

The Kids

The Kids

Ne var ki müzik emekleri fazla uzun sürmedi. Albüm doldurmaya hazırlanıldığı günlerde grubun dağılmasından sonrasında belirsizlik içinde kıvranan Johnny Depp, hem mutsuz hem de parasızdı.
Beyaz perde filmlerinde makyözlük icra eden Lori Anne Allison, ‘Ne iş olsa yaparım ağabey’ ruh halindeki eşine iş bulmak için çevresini kolaçan etmeye başladı.
Lori Anne Allison, durumu azca birazcık muhabbeti olan Nicolas Cage‘e söyledi. Gerçi, Cage de oyunculuğa yeni başlamıştı fakat Francis Ford Coppola‘nın yeğeni olması vesilesiyle çevresi bir fazlaca genişti.

Nicolas Cage, çevresini kullanarak Johnny Depp’e 1980’li yıllarda ABD’de de dünyada da fenomen olan ‘Elm Sokağında Ağırlık basma’ adlı beyazperde filmimizde oyunculuk ayarladı.
Johnny Deep, o ana kadar aklında asla olmayan oyunculuk teklifini kabul ederek başrol olmasa da ‘Glen Lantz’ karakteri için kamera karşısına geçerek ileride seçkinlerinden biri olacağı kariyerine başladı. Johnny Depp, yeni kariyerinin başlamasına vesile olmasına karşın Lori Anne Allison’dan 1985’te boşandı. Aralarında keskin bir geçimsizlik olmamasına karşın eşinden boşanmasının sebebi anne ve babasının mutsuz evliliğinin etkisinden kurtulamamasıydı.
Johnny Depp, anne ve babasının evliliğinde yaşadıklarından dolayı kendini iki yıldan fazla devam eden evliliklerin eşleri bir kaosa sürüklediğine inandırmıştı.

Lori Anne Allison, Amber Heard’ün iddialarından sonra Johnny Depp’e sahip çıkarak “O bir kadına vurmaz, öyle yumuşak ruhlu bir adamdır. İddiaları inandırıcı bulmuyorum” dedi.

Lori Anne Allison, Amber Heard’ün iddialarından sonrasında Johnny Depp’e haiz çıkarak “O bir hanıma vurmaz, öyleki yumuşak ruhlu bir adamdır. İddiaları inandırıcı bulmuyorum” dedi.

Johnny Depp, 1986’da Oliver Stone’un ‘Müfrezesi’nde ikinci rolde kamera karşısına geçse de dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.
Büyük çıkışını ise 1990’da Tim Burton imzalı ‘Makas Eller’de ilk başrolünü oynayarak icra eden Johnny Depp, 2000’li yıllarda kariyer patlaması yaşadı.

Makas Eller (1990)

Makas Eller (1990)

Internasyonal piyasaya sürülen dergiler tarafınca birkaç kez dünyanın en seksi erkeği seçilen Johnny Depp, 2006’da 92 milyon dolar olan servetini 6 yıl içinde % 390 oranında artırarak 450 milyon dolara yükseltti. Bu kadar yüksek servete haiz olmasında büyük hisse normal olarak ‘Karayip Korsanları’nındı.
O şekilde ki serinin ilk filmi olan 2003 Walt Disney Pictures yapımı ‘Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti’nden 75 milyon dolar kazanmıştır.

Malum son serveti ise 600 milyon dolardı. Depp, 2017’de servetini iyi yönetemedikleri nedeni öne sürülerek büyük zarara uğradığını iddia ederek finans şirketine 25 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Johnny Depp’in ‘Karayip Korsanları’nda canlandırdığı ‘Jack Sparrow’, aslen ‘Will Turner’a rehberlik eden bir düzenbaz olarak tasarlandı. Ne var ki Depp, karakteri tasarımın dışına çıkararak bir animasyon karakter olan kokarca Pepe Le Pew ve Rolling Stones’un gitaristi Keith Richards’tan esinlenerek canlandırdı. Johnny Depp’in ‘Jack Sparrow’ yorumu öylesine etkileyiciydi ki filmin baş karakteri ‘Will Turner’ ikinci planda kalsa da Walt Disney Pictures, ses çıkaramadı.

140 milyon dolar bütçesi olan ‘Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti’nin 654 milyon dolar kazanç elde etmesi ve ‘Jack Sparrow’un fenomen bir karaktere dönüşmesi filmi seri haline getirmek için Walt Disney Pictures’a cesaret verdi.

Johnny Depp’in ‘Jack Sparrow’ yorumu yalnız filmin bir seri haline gelmesine katkıda bulunmadı. Evlatların da büyük ilgi gösterdiği karakter, Depp’in fanatik kitlesini genişletirken Walt Disney Pictures, ‘Jack Sparrow’ oyuncaklarıyla da yüksek oranda gelir elde etti.
Normal olarak o gelirden Johnny Depp de nasiplendi. Depp’in servetinin artmasında ‘Jack Sparrow’un hatırı sayılır tesiri oldu.

JOHNNY DEPP’İN WALT DISNEY PICTURES FİLMLERİ

Ed Wood (1994)
Bütçe… 18.000.000 dolar
Kazanç… 5.887.725 dolar

Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti (2003)
Bütçe… 140.000.000 dolar
Kazanç… 654.264.015 dolar

Karayip Korsanları: Ölü Insanın Sandığı (2006)
Bütçe… 225.000.000 dolar
Kazanç… 1.066.179.725 dolar

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (2007)
Bütçe… 300.000.000 dolar
Kazanç… 960.996.492 dolar

Alis Harikalar Diyarı’nda (2010)
Bütçe… 200.000.000 dolar
Kazanç… 1.025.467.110 dolar

Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde (2011)
Bütçe… 250.000.000 dolar
Kazanç… 1.045.713.802 dolar

Maskeli Süvari (2013)
Bütçe… 250.000.000 dolar
Kazanç… 260.502.115 dolar

Büyülü Orman (2014)
Bütçe… 50.000.000
Kazanç… 212.902.372 dolar

Alis Harikalar Diyarı’nda: Aynanın İçinden (2016)
Bütçe… 170.000.000 dolar
Kazanç… 299.457.024 dolar

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı (2017)
Bütçe… 320.000.000 dolar
Kazanç… 794.861.794 dolar

TOPLAM BÜTÇE… 1.923.000.000 dolar
TOPLAM HASILAT… 6.326.232.172 dolar

Hasılatın yarısının kalmış olduğu Walt Disney Pictures’ın Johnny Depp filmlerinin yalnız beyazperde gösteriminden kazanılmış olduğu para ortalama 1 milyar 250 milyon dolar.

Walt Disney Pictures, Amber Heard’ün iddiaları sonucu Johnny Depp’i ‘Karayip Korsanları’ serisinin 6’ncı filminin ekibinden çıkardı.
Peki Walt Disney Pictures Johnny Depp’i hakikaten Amber Heard’ün iddiaları sonucu mu tek kalemde sildi?
Johnny Depp, öyleki olduğuna inandığını verdiği bir röportajda “Beni kadrodan çıkardıklarından haberim yoktu sadece şaşırtıcı değil. Amber Heard, iki yıl süresince tüm dünyaya benim hakkımda ‘karısını döven adam’ olarak bahsetti. Inanırım ki Disney kendini riske atmamak için benimle bağları kesmeye çalışmıştır” sözleriyle dile getirdi.

Bir ihtimal öyledir kim bilir Amber Heard’ün açıklamaları Walt Disney Pictures için iyi bir bahane olmuştur.
Zira son yıllarda Walt Disney Pictures yapımı Johnny Depp filmlerinin gişelerinde düşüş görüldü. O şekilde ki Depp, kaşesiyle stüdyodan daha çok para kazanır hale geldi.

‘Karayip Korsanları’ için yeni bir yapılanmaya gidildiği, bu yüzden de Johnny Depp’in kadroda yer almayacağı yönünde haberler çıktı. Johnny Depp taraftarları, yeni yapılanmanın Walt Disney Pictures’ın bir bahanesi olduğu şeklinde yorumladı. Bundan dolayı meşhur stüdyo, mahkeme sonuçlanmadan Johnny Depp’e yargısız infaz yapmış olduğu nedeni öne sürülerek eleştiriliyordu.

Bahane yada gerçek… Sebebi ne olursa olsun görünen o ki Johnny Depp, Walt Disney Pictures için olmazsa olmaz değilmiş.

Peki Johnny Depp için Walt Disney Pictures ne ifade ediyor?
“Ben, ‘Jack Sparrow’a aitim ve o da bana sadık” cümlesi Walt Disney Pictures’ın kendisi için ne ifade ettiğini gözler önüne seriyor.
Zira, Johnny Depp küresel şöhretinin büyük bir bölümünü ‘Karayip Korsanları’na borçlu.
Kariyerinde başrolde yer almış olduğu filmlerin kazancına bakacak olursak Walt Disney’in Johnny Depp için ne ifade etmiş olduğu daha iyi anlaşılır.

Johnny Depp’in başrolünde yer almış olduğu 55 filmin toplam kazancı 8.661.290.184 dolar. Bu hasılatın 6.326.232.172 dolarlık kısmı Walt Disney Pictures yapımlarına ilişkin.
Bir başka ifadeyle Johnny Depp’in Walt Disney Pictures imzalı filmlerin averaj kazancı 632 milyon dolar.
Öteki filmlerin averaj kazancı ise 51 milyon dolar.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.