Beyaz perdede hanım olma üstüne | Kültür-Sanat Haberleri

41. İstanbul Film Festivali kapsamında Birleşmiş Milletler Hanım Birimi İyi Niyet Elçisi Oyuncu Demet Evgar’ın katılımıyla gerçekleşen Beyaz Perdede #BenKadınım söyleşisi film endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğini masaya yatırdı.

Birleşmiş Milletler Hanım Birimi (UN Women) ve İKSV ortaklığında 41. İstanbul Film Festivali kapsamında 13 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen Beyaz Perdede #BenKadınım söyleşisi film endüstrisinde hanım temsili ve toplumsal cinsiyet eşitliğini masaya yatırdı. Yapı Kredi Kültür Sanat Vakfında düzenlenen, UN Women İyi Niyet Elçisi Oyuncu Demet Evgar, Film yapımcısı Aslı Filiz ve Yönetmen Ceylan Emsalsiz Özçelik’i bir araya getiren söyleşiye üniversite öğrencileri katıldı. Prof. Dr. Nezih Orhon moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşi hanım hikayelerinin beyaz perdede ne kadar yer bulmuş olduğu, filmlerde hanımefendilerin iyi mi konumlandırıldığı ve toplumun dönüşmesi için beyaz perdede atılması ihtiyaç duyulan adımlar hakkında nesiller arası bir münakaşa ortamı sağlamış oldu. Canlı yayınla 25 bini aşkın seyirciye ulaşan söyleşi İsveç Internasyonal Kalkınma İş Birliği Ajansı aracığılıyla İsveç mali yardımıyla düzenlendi.

Beyaz Perdede #BenKadınım söyleşisi UN Women’ın Demet Evgarla ortak yürüttüğü #BenKadınım Kampanyasının ilk etkinliği. Demet Evgar’ın İstanbul, Şişli’de bir meydanda açmış olduğu pankartla başlamış olan kampanyanın temel hedefi gerçek hanım hikayelerini görünür kılmak ve bu vesileyle hanımefendilerin kuvvetlenmesine destek olmak. Film endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, film, dizi ve reklamlarda hanım hikayelerinin, hanım başrollerinin artırılması ve kamera arkası görevlerde hanım temsilinin gözetilmesi için yapılacak çalışmaların ilk adımı olan Beyaz Perdede #BenKadınım söyleşisi üniversite öğrencilerinin hazırladığı pankartlara ev sahipliği yapmış oldu.

Söyleşide konuşan Demet Evgar, film ve dizilerle tekrardan üretilen toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine dikkat çekerken senaryolarda hanımefendilerin adam perspektifinden ele alındığından bahsetti, “Film ve dizilerde hanımefendilerin çağdaş durumunu hep biliriz fakat adamın ki ortada yoktur. Hanım ya mukaddes ya cinsel obje olur. Anne rolünü üstlenen oldukça sarı saç istenmez. Anneler seksi de olması imkansız. Genç ve alımlı kadınlarsa nedense hep adam bir kahramana gerekseme duyarlar. Biz hanım kahramanlar görmek istiyoruz. Bu topraklarda bir oldukça hanım kahraman var ve her yerdeler. Hanım kahramanlar ortaya çıkmalı. Bu kahramanlar sarı saçlı bir anne de olabilir, şişman bir genç hanım da, mühendis de olur pilot da… Kalıp yargılardan arınmış, adam bakış açısından değil hanım bakış açısından hanım öyküsünü bizlerle buluşturan projelere ihtiyacımız var. #BenKadınım bunun için var.”

Yönetmen Ceylan Emsalsiz Özçelik film endüstrisinde hanımefendilerin maruz bırakıldığı ön yargı ve şiddete değindi ve mevzuyu örneklerle söyledi, “Eğer adam yönetmen seti birkaç dakikalığına durdurursa “düşünüyor” derler, fakat yönetmen kadınsa nedense tüm seti “Eyvah tökezleyecek” endişesi sarıyor. Bunlara ve daha kötülerine devamlı maruz bırakılıyoruz. Sertlik bir tek fizyolojik değil, görünmez sertlik maalesef her yerde mevcut. Ben de buna maruz bırakıldım fakat filmlerimle konuşuyorum. Filmlerin bizim hikayelerimizi anlatması lazım. Adamın kanatları altında onu mutlu eden hanım, çiçek hanım, çile çeken hanım görmekten bıktık. Gerçek bayanları günyüzüne çıkarmamız gerekiyor.”

Söyleşide film endüstrisinde hanımefendilerin yaşamış olduğu zorluklardan bahseden yapımcı Aslı Filiz eşitsizliklerin hanım yapımcı ve yönetmenlerin üstünde tesiri hakkında konuştu, “Ön yargılar ve eşitsizlikler endüstride hanımefendilerin varlığının artırmasına en büyük engel. Hanımefendilerin yönettiği, hanımefendilerin başrolde olduğu işler devamlı daha zor finansal destek bulur. Türkiye’de bağımsız hanım yapımcı ve yönetmen oldukça fazla şundan dolayı barındırılmıyorlar. Sektörde erkeklerden üç kat daha çok çalışıp, üç kat daha çok kendinizi göstermek zorunda kalıyorsunuz. Bunun sebebi bir tek hanım olmanız. Bu sistemin değişmesi, film endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması lazım. Seyrettiklerimiz bizleri dönüştürme gücüne haiz.”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.